Strefa klienta

PIELĘGNACJA

Wszyscy chcemy jak najdłużej cieszyć się funkcjonalnym, wygodnym i wspaniale wyglądającym obuwiem. Odpowiednia, nieskomplikowana pielęgnacja obuwia, pomoże utrzymać je w świetnej formie na dłużej… i wciąż na nowo odkrywać radość chodzenia w butach Lesta!

A. Używanie i przechowywanie obuwia

W trakcie codziennego użytkowania nie poświęcamy zwykle należytej uwagi sposobowi noszenia i przechowywani obuwia - a jest to równie ważne, jak jego konserwacja. Już na etapie zakładania, zdejmowania i odkładania do szafy Swoich ulubionych butów mogą Państwo zadbać o przedłużenie ich jakości i funkcjonalności.

Nie zapominajmy zatem, aby:

 • Jeszcze przed pierwszym założeniem obuwie odpowiednio zaimpregnować oraz wyszczotkować.
 • Używać łyżki do butów podczas ich wkładania - pozwala to uniknąć deformacji i zniszczenia tylnej wierzchniej części obuwia.
 • Przed zdejmowaniem i ubieraniem butów rozluźnić sznurowadła, odpiąć paski, klamerki.
 • Z kolei dokładne zasznurowanie lub zapięcie obuwia w czasie noszenia pozwala uniknąć otarć stóp oraz przedwczesnego wytarcia wyściółki.
 • Dla zachowania pierwotnego kształtu butów stosować prawidła.
 • Buty, których nie będziemy używać przez dłuższy okres (np. z powodu końca sezonu), dokładnie wysuszyć i wypastować, wypchać papierem i umieścić w suchym miejscu (doskonale sprawdzi się pudełko)
 • Nie nosić tej samej pary obuwia dzień po dniu – należy dać jej czas na "odpoczynek", odparowanie wilgoci. Wówczas buty będą służyły dłużej, zwiększy się komfort i higiena ich noszenia. Warto zapewnić sobie zmienną parę obuwia.Ciekawostka: badania potwierdziły, że but powinien odpoczywać 2/3 czasu, a przez 1/3 być w użyciu. Podczas chodzenia obuwie nasiąka wilgocią - zarówno pochodzącą z zewnątrz, jak i z naszych stóp. Skóra buta potrzebuje na wydalenie tej wilgoci dwa razy więcej czasu, niż zużyła na jej wchłonięcie. Noszenie butów codziennie uniemożliwia dokładne naturalne ich wysuszenie.
 • Poświęcić uwagę higienie wewnątrz buta - od czasu do czasu wystawić obuwie na świeże powietrze w celu wietrzenia, a w razie potrzeby wymienić wewnętrzną wkładkę. Można stosować również specjalne odświeżacze do butów.
 • Zelować buty na skórzanych podeszwach. Takie podeszwy nie są odporne na działanie wilgoci, w naturalny sposób ścierają się i zużywają, więc nie należy bagatelizować ich pielęgnacji.
 • Zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są obcasy. Może być to tworzywo, ale zdarza się również, że obcasy obciągnięte są obłożyną skórzaną dobraną do koloru obuwia lub w uniwersalnym, neutralnym kolorze czarnym lub brązowym. Ponieważ jest ona skórzana a zarazem najbardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych, należy odpowiednio natłuszczać ją kremami impregnującymi.
 • Zadbać o drobny, ale bardzo ważny element obuwia – fleki. Regularnie wymieniajmy zniszczone fleki na nowe, by nadmierne zużycie nie uszkodziło trwale obcasów.

B. Czyszczenie i suszenie obuwia

Odpowiednie oczyszczenie obuwia i wysuszenie w przypadku przemoczenia jest podstawą utrzymania go jak najdłużej w dobrym stanie. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy skórzane obuwie narażone jest na wyjątkowo szkodliwe działanie brudnej wody oraz soli używanej do posypywania dróg. Dopiero po tym etapie będzie można przystąpić do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Należy pamiętać, aby:

 • Pielęgnację obuwia rozpocząć od usunięcia zabrudzeń. Najprościej oczyścić je wilgotną miękką szmatką lub gąbką, z pomocą delikatnych środków czyszczących, które będą bezpieczne dla koloru Państwa butów. Zanieczyszczenia z podeszwy usuwamy szczoteczką oraz wodą, chyba że podeszwy są pokryte skórą – wówczas przecieramy je ściereczką przy użyciu specjalnego środka do czyszczenia skórzanych podeszew.
 • Unikać przemoczenia butów, gdyż tracą one swoje właściwości i odkształcają się.
 • Absolutnie odradzamy pranie obuwia, ponieważ środki chemiczne, detergenty oraz woda (zwłaszcza gorąca), bardzo je niszczą. Ryzykujemy pod wieloma względami: pozbawieniem skóry jej naturalnych właściwości – w tym elastyczności, jej pękaniem, osłabieniem łączeń, nici, odklejeniem podeszew, wystąpieniem odbarwień. Obuwie traci wygląd i dłuższy żywot.
 • Odpowiednio suszyć buty. Obuwie, które jednak zostało zamoczone, należy wysuszyć w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła i urządzeń grzewczych - w żadnym wypadku na kaloryferze, przy grzejnikach elektrycznych czy za pomocą suszarki.W trakcie suszenia, w celu zabezpieczenia obuwia przed deformacją, wyciągnąć sznurowadła i stosować prawidła lub wypełnić obuwie miękkim papierem, który dodatkowo skutecznie wchłonie wilgoć z ich wnętrza.

C. Pastowanie i konserwacja obuwia

Po oczyszczeniu i ewentualnym wysuszeniu obuwia przychodzi czas na zaimpregnowanie obuwia środkami, które chronią, pielęgnują i nadadzą estetyczny wygląd Państwa butom. Etapu tego nie traktujmy jako zbędnego luksusu – jest on naprawdę nieodzowny, a każdy bez trudu może stać się ekspertem od prawidłowej konserwacji swojego ulubionego obuwia.

Wystarczy dopilnować, żeby:

 • Pasty, impregnaty i szczotki dobierać odpowiednio do materiału, z którego wykonana jest wierzchnia część obuwia. Każdy materiał wymaga stosowania innego środka, dlatego, wspomagając Państwa naszą wiedzą i doświadczeniem, specjalnie do butów Lesta tworzymy najbardziej odpowiednie środki pielęgnujące np. LESTA preparat impregnujący.Nie mając pewności czy dany środek jest odpowiedni, dobrze jest sprawdzić jego działanie na mało widocznej części. Sam wybór środka ułatwią Państwu wskazówki producenta obuwia (taka informacja dołączana jest do obuwia) oraz przyjazna i profesjonalna pomoc pracowników sklepów Lesta Shoes.
 • Nie stosować past błyskawicznych i samopołyskowych – to pozornie efektywne rozwiązanie ma zły wpływ na skórzaną powłokę butów. Aby na długo zachowała ona piękny wygląd sięgnijmy po pasty z naturalnymi woskami.
 • Przy dobrych warunkach atmosferycznych obuwie konserwować co kilkanaście dni, w złych warunkach (typu: deszcz, śnieg, błoto) – każdorazowo po przemoczeniu lub zabrudzeniu.
 • Przed nałożeniem świeżej warstwy pasty usunąć dokładnie starą. Nie potrzeba natomiast nakładać nowej warstwy pasty, jeżeli poprzednia jest jeszcze w dobrym stanie. Często wystarczy wówczas samo szczotkowanie. Używajmy past dobrej jakości, które nadają kolor nie nakładać zbyt grubej warstwy pasty. Lepiej konserwować obuwie częściej, ale mniejszą ilością pasty, dokładnie ją rozprowadzając. Po wyschnięciu pasty skórę polerujemy.
 • Nakładając pastę i środki impregnujące nie zapominać o szwach i krawędziach podeszew. Obrzeże podeszwy oraz obcas także zabezpiecza się przy pomocy pasty do obuwia i poleruje.

REKLAMACJA

Staranne wykonanie, wysoka jakość używanych materiałów, przestrzeganie wymagań technologicznych – to czynniki, które stanowią o jakości butów naszej marki, więc podlegają stałej kontroli działu jakości.

Może się jednak zdarzyć, że uznają Państwo zakupiony u nas towar za niezgodny z umową, a wtedy należy zgłosić jego reklamację. Dołożymy starań, by nie zawieść pokładanego w nas zaufania.

Reklamacja w trzech krokach.

Dla usprawnienia procesu reklamacyjnego prosimy o:

1. Przygotowanie dowodu zakupu (faktura lub paragon) oraz obuwia, będącego przedmiotem reklamacji. Reklamowany towar powinien być czysty, suchy i bez śladów zużycia.

2. Zgłoszenie reklamacji w tym sklepie, w którym obuwie zostało zakupione (stroną dla klienta jest sprzedawca, a nie producent obuwia) i wypełnienie wraz ze sprzedawcą karty zgłoszenia reklamacyjnego, zamieszczając m.in.:

Opis niezgodności towarem,
Datę stwierdzenia niezgodności,
Żądanie klienta reklamującego towar,
Podpis.
3. Poczekanie na odpowiedź sprzedawcy. Termin odpowiedzi powinien zostać podany na karcie reklamacyjnej. Decyzja na temat sposobu rozstrzygnięcia zgłoszenia nastąpi w ciągu 14 dni od dnia przyjęcia reklamacji. Pracownik sklepu powiadomi Państwa w formie ustnej (np. telefonicznie) lub pisemnej. Poda również przybliżony termin odbioru obuwia lub zwrot gotówki.

W zgodzie z prawem

Przepisy, które określają sposób postępowania w przypadku reklamacji oraz prawa i obowiązki obu stron zawarte są w Ustawie z dnia 27 lipca 2002r o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. Nr 141 z dnia 5 września 2002 r., poz. 1176).